PE2512FKE7W0R015L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
547765
Description
RES 0.015 OHM 1% 2W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PE2512FKE7W0R015L PDF
Type Description
Series:PE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:15 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Foil
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)