TLR3A20WR007FTDG
Manufacturer
VIGOR # :
548145
Description
RES 0.007 OHM 1% 2W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TLR3A20WR007FTDG PDF
Type Description
Series:TLR, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:7 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Foil
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RS73G2BTTD2491F
RS73G2BTTD2491F
RES 2.49K OHM 1% 1/3W 1206