504L50R0FTNCFT
Manufacturer
American Technical Ceramics
VIGOR # :
548814
Description
RES SMD 50 OHM 1% 1/8W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
504L50R0FTNCFT PDF
Type Description
Series:ATC504
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:50 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thin Film
Features:RF, High Frequency
Temperature Coefficient:-50/ -150ppm/°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)