RC1210JR-076K8L
VIGOR # :
549397
Description
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 1210
DataSheet
RC1210JR-076K8L PDF
Part Status:Active
Resistance:6.8 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)