RC2512FK-07261RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
550565
Description
RES SMD 261 OHM 1% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC2512FK-07261RL PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:261 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)