SG73S1ETTP1211F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
554236
Description
RES 1.21K OHM 1% 1/8W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SG73S1ETTP1211F PDF
Type Description
Series:SG73S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.21 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)