WK73S2ATTD1R00F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
555183
Description
RES 1 OHM 1% 1W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WK73S2ATTD1R00F PDF
Type Description
Series:WK73S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Supplier Device Package:0508
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)