RPC1206JT130R-UP
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
557091
Description
RES, PULSE, 1206, 5%, 130 OHM, 0
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RPC1206JT130R-UP PDF
Type Description
Series:RPC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:130 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)