73L5R18J
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
557799
Description
RES 0.18 OHM 5% 1/2W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73L5R18J PDF
Type Description
Series:73Lx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:180 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)