RE0201DRE0710K2L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
558364
Description
RES SMD 10.2KOHM 0.5% 1/20W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RE0201DRE0710K2L PDF
Type Description
Series:RE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:10.2 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)