73WL4R560F
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
564152
Description
RES 0.56 OHM 1% 3/4W 1206 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73WL4R560F PDF
Type Description
Series:73WLx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:560 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)