MCW0612MC1009FP100
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
565490
Description
RES SMD 10 OHM 1/2W 1206 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
MCW0612MC1009FP100 PDF
Type Description
Series:MCW AT - Professional
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:10 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package:-
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.122" W (1.60mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)