SR2512MK-074R7L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
565600
Description
RES 4.7 OHM 20% 1W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
SR2512MK-074R7L PDF
Type Description
Series:SR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:4.7 Ohms
Tolerance:±20%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)