UR73V2ATTD56L0F
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
566076
Description
RES 56M OHM 1% 1/2W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
UR73V2ATTD56L0F PDF
Type Description
Series:UR73V
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:56 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)