PHP02512E4991BST5
Manufacturer
Vishay
VIGOR # :
567238
Description
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 2.5W 2512
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PHP02512E4991BST5 PDF
Type Description
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:4.99 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):2.5W
Composition:Thin Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:-
Size / Dimension:0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height - Seated (Max):0.033" (0.84mm)