RE0402DRE0720RL
VIGOR # :
569260
Description
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/16W 0402
DataSheet
RE0402DRE0720RL PDF
Part Status:Active
Resistance:20 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)