RL1218FK-070R36L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
569503
Description
RES 0.36 OHM 1W 1812 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RL1218FK-070R36L PDF
Type Description
Series:RL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:360 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package:1218
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)