M251206BB2201JP500
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
569710
Description
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
M251206BB2201JP500 PDF
Type Description
Series:M25SI
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)