HVCB0805FDC2M21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
570252
Description
RES 2.21M OHM 1% 1/5W 0805
DataSheet
HVCB0805FDC2M21 PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2.21 MOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)