TNPU1206178RBZEN00
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
570837
Description
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
TNPU1206178RBZEN00 PDF
Type Description
Series:TNPU e3
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:178 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)