ERJ-1GEF8061C
VIGOR # :
572061
Description
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/20W 0201
DataSheet
ERJ-1GEF8061C PDF
Type Description
Series:ERJ-1GE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:8.06 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)