RCL0612100RJNEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
572332
Description
RES SMD 100 OHM 3/4W 1206 WIDE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCL0612100RJNEA PDF
Type Description
Series:RCL
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:100 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package:0612
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)