AA2010JK-07180RL
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
572572
Description
RES SMD 180 OHM 5% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AA2010JK-07180RL PDF
Type Description
Series:AA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:180 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)