CR0402-J/-6R8GLF
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
572855
Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/16W 0402
DataSheet
CR0402-J/-6R8GLF PDF
Type Description
Series:CR0402
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:6.8 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:-250/ +500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)