RNCF0603BTE6K49
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
577510
Description
RES 6.49K OHM 0.1% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RNCF0603BTE6K49 PDF
Type Description
Series:RNCF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:6.49 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thin Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)