RK73H2BRTTD1781D
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
581138
Description
RES 1.78K OHM 0.50% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RK73H2BRTTD1781D PDF
Type Description
Series:RK73-RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.78 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)