HVC0805T1004JET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
581589
Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
HVC0805T1004JET PDF
Type Description
Series:HVC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1 MOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:High Voltage
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)