35603R0FT
Manufacturer
VIGOR # :
585387
Description
RES 3560 3R0 1%
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
35603R0FT PDF
Type Description
Series:3560, CGS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:3 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):6W
Composition:Thick Film
Features:-
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Ratings:-
Size / Dimension:0.457" L x 0.270" W (11.60mm x 6.85mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)