ERJ-2GEJ180X
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
587133
Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/10W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERJ-2GEJ180X PDF
Type Description
Series:ERJ-2G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:18 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)