RC2012J202CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
589580
Description
RES SMD 2K OHM 5% 1/8W 0805
DataSheet
RC2012J202CS PDF
Type Description
Series:RC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:2 kOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)