RK73G1JTTD1301C
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
589779
Description
RES 1.3K OHM 0.25% 1/10W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RK73G1JTTD1301C PDF
Type Description
Series:RK73G
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:1.3 kOhms
Tolerance:±0.25%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)