AC2010FK-0712K1L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
592450
Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 3/4W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
AC2010FK-0712K1L PDF
Type Description
Series:AC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:12.1 kOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.75W, 3/4W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)