RCWE1210R820FKEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
596694
Description
RES 0.82 OHM 1% 1W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCWE1210R820FKEA PDF
Type Description
Series:RCWE
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:820 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)