WSK25125L000FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
597096
Description
WSK-2512 .005 1% EA E3
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
WSK25125L000FEA PDF
Type Description
Series:WSK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:5 mOhms
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±35ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package:2512
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)