RN731JTTD5420D100
Manufacturer
KOA Speer Electronics, Inc.
VIGOR # :
598829
Description
RES 542 OHM 0.5% 1/16W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RN731JTTD5420D100 PDF
Type Description
Series:RN73
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Resistance:542 Ohms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:-
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)