KDV04DR300ET
Manufacturer
Ohmite
VIGOR # :
599692
Description
RESISTOR CURRENT SENSE
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
KDV04DR300ET PDF
Type Description
Series:KDV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:300 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Metal Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)