RCS0603J821CS
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
VIGOR # :
599698
Description
RES 820 OHM 5% 1/20W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCS0603J821CS PDF
Type Description
Series:RCS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:820 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Thick Film
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.25mm)