73L0R30J
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
599711
Description
RES 0.3 OHM 5% 1/16W 0201
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73L0R30J PDF
Type Description
Series:73Lx
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:300 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package:0201
Ratings:-
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max):0.010" (0.26mm)