RT2010DKE077K68L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
601035
Description
RES SMD 7.68K OHM 0.5% 1/2W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RT2010DKE077K68L PDF
Type Description
Series:RT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:7.68 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)