WSL1206R2000DEA18
VIGOR # :
601113
Description
RES 0.2 OHM 0.5% 1/2W 1206
DataSheet
WSL1206R2000DEA18 PDF
Type Description
Series:WSL-HP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:200 mOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Element
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 170°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)