RC1206DR-072M7L
Manufacturer
Yageo
VIGOR # :
601120
Description
RES SMD 2.7M OHM 0.5% 1/4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RC1206DR-072M7L PDF
Type Description
Series:RC_L
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:2.7 MOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)