ERA-14EB512U
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
602114
Description
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/4W 1210
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
ERA-14EB512U PDF
Type Description
Series:ERA-14
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Resistance:5.1 kOhms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Thin Film
Features:-
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package:1210
Ratings:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)