PWR163S-25-R040JE
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
602213
Description
RES 0.04 OHM 5% 25W DPAK
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
PWR163S-25-R040JE PDF
Type Description
Series:PWR163
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:40 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):25W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:DPAK
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height - Seated (Max):0.125" (3.17mm)