ERJ-H2CF5R60X
VIGOR # :
604265
Description
RES 5.6 OHM 1% 1/10W 0402
DataSheet
ERJ-H2CF5R60X PDF
Type Description
Series:ERJ-H2C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Resistance:5.6 Ohms
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:-100/ +600ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)