RCP1206B1K10GED
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
604270
Description
RES SMD 1.1K OHM 2% 2.4W 1206
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RCP1206B1K10GED PDF
Type Description
Series:RCP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:1.1 kOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):2.4W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package:1206
Ratings:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)