RGC0402DTC120K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
VIGOR # :
606780
Description
RES 120K OHM 0.5% 1/16W 0402
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RGC0402DTC120K PDF
Type Description
Series:RGC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:120 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)