73E6R082J
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
607724
Description
RES 0.082 OHM 5% 1W 2010
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
73E6R082J PDF
Type Description
Series:73Ex
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:82 mOhms
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package:2010
Ratings:-
Size / Dimension:0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.71mm)