RL3720T-R040-G
VIGOR # :
609493
Description
RES 0.04 OHM 1/2W 1508 WIDE
DataSheet
RL3720T-R040-G PDF
Part Status:Active
Resistance:40 mOhms
Tolerance:±2%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Thin Film
Features:Current Sense
Temperature Coefficient:0/ +350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Wide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package:0815
Ratings:-
Size / Dimension:0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RMCF0805JT240K
RMCF0805JT240K
RES 240K OHM 5% 1/8W 0805
RN73H1ETTP1580D10
RN73H1ETTP1580D10
RES 158 OHM 0.5% 1/16W 0402
RS73F2ATTD1103D
RS73F2ATTD1103D
RES 110K OHM 0.5% 1/4W 0805
RL3720T-R040-G
RL3720T-R040-G
RES 0.04 OHM 1/2W 1508 WIDE
28310
INSULATED SLIMLINE SLOTTED INTER
WM071R,BK
WM071R,BK
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W
7101SHZBE
7101SHZBE
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V