SMW5240RJT
Manufacturer
VIGOR # :
610401
Description
RES SMD 240 OHM 5% 5W 5329
DataSheet
SMW5240RJT PDF
Part Status:Active
Resistance:240 Ohms
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Ratings:-
Size / Dimension:0.531" L x 0.287" W (13.50mm x 7.30mm)
Height - Seated (Max):0.280" (7.10mm)