SR0805KR-076R8L
VIGOR # :
610897
Description
RES 6.8 OHM 10% 1/8W 0805
DataSheet
SR0805KR-076R8L PDF
Part Status:Active
Resistance:6.8 Ohms
Tolerance:±10%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Thick Film
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)